*Zainspirowana poniższą bajką znalezioną w Internecie

„- Halo, czy to Biuro Rzeczy Znalezionych? – zapytał dziecięcy głos.

– Tak, skarbie. Zgubiłeś coś?

– Zgubiłem mamę. Jest może u was?

– A możesz ją opisać?

– Jest piękna i dobra. I bardzo kocha koty.

– No właśnie wczoraj znaleźliśmy jedną mamę, może to twoja. Skąd dzwonisz?

– Z domu dziecka nr 3.

– Dobrze, wysyłamy mamę. Czekaj.

Weszła do jego pokoju, najpiękniejsza i najlepsza, tuląc do piersi prawdziwego, żywego kota.
– Mama! – krzyknął maluch i rzucił się do niej. Objął ją z taka siłą, że aż zbielały mu paluszki. – Mamusiu! Moja mamusiu!!!

…Chłopca obudził jego własny krzyk. Takie sny miał praktycznie co noc. Wsadził rękę pod poduszkę i wyciągnął zdjęcie dziewczyny, które znalazł rok temu na podwórku domu dziecka. Od tamtej pory trzymał zdjęcie pod poduszką i wierzył, że to jego mama. Wpatrywał się teraz w ładną twarz dziewczyny, aż wreszcie zasnął. Rano dyrektorka domu dziecka, o wielce obiecującym imieniu Aniela, jak zwykle zaglądała do każdego pokoju, żeby przywitać się z wychowankami i pogłaskać każdego malucha po głowie. Na podłodze, przy łóżku chłopca, zauważyła zdjęcie, które mały w nocy upuścił.

– Skąd masz to zdjęcie? – zapytała.

– Znalazłem na podwórku. To jest moja mama, – uśmiechnął się chłopiec. – Jest bardzo piękna i dobra i kocha koty.

Dyrektorka poznała tę dziewczynę. Po raz pierwszy przyszła do domu dziecka w zeszłym roku wraz z innymi wolontariuszami. Pewnie wtedy zgubiła zdjęcie. Od tamtej pory dziewczyna chodzi od jednego urzędnika do drugiego, próbując zdobyć pozwolenie na adopcję dziecka. Ale, zdaniem lokalnych biurokratów, nie ma na to szans, ponieważ nie posiada męża.

– Cóż, – powiedziała dyrektorka. – Skoro to twoja mama, to wszystko zmienia.

Po powrocie do swojego gabinetu, pani dyrektor usiadła i czekała. Po jakimś czasie rozległo się pukanie do drzwi i do gabinetu weszła dziewczyna ze zdjęcia.

– Proszę, – powiedziała dziewczyna, kładąc na biurku grubą teczkę. – Wszystkie dokumenty, opinie, zaświadczenia.

– Dziękuję. Muszę jeszcze zadać ci kilka pytań. Kiedy chcesz zobaczyć dzieci?

– Nie mam zamiaru ich oglądać. Wezmę każde dziecko, jakie mi pani zaproponuje. Przecież prawdziwi rodzice nie wybierają sobie dziecka… nie wiedzą, jakie się urodzi – ładne czy nieładne, zdrowe czy chore… Kochają je takie, jakie jest. Ja też chcę być taką prawdziwą mamą.

– Po raz pierwszy mam taki przypadek, – uśmiechnęła się dyrektorka. – Zaraz przyprowadzę pani syna. Ma 5 lat, jego matka zrzekła się go zaraz po urodzeniu. Jest pani gotowa?

– Tak, jestem. Mały chłopiec rzucił się do niej z całych sił.

– Mama! Mamusiu!

Dziewczyna głaskała go po malutkich pleckach, przytulała, szeptała słowa, których nikt poza nimi nie mógł usłyszeć.

– Kiedy mogę zabrać syna? – zapytała.

– Z reguły rodzice i dzieci stopniowo przyzwyczajają się do siebie, najpierw są odwiedziny w domu dziecka, potem rodzice zabierają dziecko na weekendy, a potem na zawsze, jeśli wszystko jest w porządku.

– Zabieram syna od razu, – stanowczo oznajmiła dziewczyna.

– Dobrze, – machnęła ręką dyrektorka. – Jutro i tak zaczyna się weekend, a w poniedziałek przyjdzie pani i dokończymy formalności.

Chłopiec był szczęśliwy. Trzymał mamę za rękę, bojąc się, że znowu ją zgubi. Wychowawczyni pakowała jego rzeczy, wokół stał personel, niektórzy dorośli ukradkiem wycierali łzy. Kiedy chłopiec wraz z dziewczyną wyszli już z domu dziecka na słoneczną ulicę, chłopiec zdecydował się zadać najważniejsze pytanie:
– Mamo… a lubisz koty…?

– Uwielbiam! W domu czekają na nas dwa! – roześmiała się dziewczyna, czule ściskając rączkę malucha.
Chłopiec uśmiechnął się i pewnym krokiem ruszył z mamą w stronę swojego domu. Pani dyrektor Aniela spoglądała przez okno na oddalające się sylwetki dziewczyny i chłopczyka. Potem usiadła i wykonała jeden telefon.

– Halo, Kancelaria Aniołów? Proszę przyjąć zamówienie. Imię klientki wysłałam mailem, żebyście nie pomylili. Najwyższa kategoria: podarowała dziecku szczęście… proszę o standardową wysyłkę – moc sukcesów, miłości, radości itp. I dodatkowo: mężczyznę wyślijcie, niezamężna jest. Tak, wiem, że macie deficyt, ale to wyjątkowy przypadek. Owszem, finanse też się przydadzą, chłopiec musi się dobrze odżywiać… Już wszystko poszło? Dziękuję. Podwórze domu dziecka wypełniało ciepłe słoneczne światło i bawiące się dzieciaki. Odłożyła słuchawkę i podeszła do okna. Lubiła patrzeć na te maluchy, prostując za plecami ogromne, białe jak śnieg skrzydła…

Być może nie wierzycie w anioły, ale anioły wierzą w was”.

***

Mówi się, że Wigilia, to wyjątkowy, a wręcz magiczny czas. Wśród wielu ludzi panuje też takie przekonanie, że jest to moment, gdy spełniają się nasze marzenia i przywołują najcudowniejsze wspomnienia. Sięgamy do zakamarków pamięci i nagle, jak za pstryknięciem magicznej różdżki, uruchamiamy jakiś obraz, zdanie, moment, który wywołuje ciepło w sercu i najprawdziwszy, najbardziej szczery uśmiech na naszej twarzy. Tak też było i ze mną, gdy poszukując w Internecie inspiracji do przyszłych ćwiczeń, czy warsztatów, natknęłam się na powyższą bajkę. Nazwałam ją Bajką o Aniołach, bo na stronie, gdzie ją znalazłam, nie miała swojego tytułu. Gdy ją przeczytałam, to prócz łez w oczach, uczucia ciepła, a nawet gorąca w sercu i takiego miłego ucisku w okolicach żołądka, cofnęłam się w przeszłość na moment, dosłownie na chwilę. Dotknęło mnie nieświadome wspomnienie, doznałam jakby retrospekcji i przypomniałam sobie maila, którego dostałam kiedyś w ramach podziękowania od jednego z moich kolegów z pracy, z którym być może miałam pierwszy, prawdziwy coaching. Ta bajka uruchomiła poszukiwania i bingo znalazłam tego maila i znów to cudowne uczucie, to poczucie, że jest się potrzebnym, że ktoś uśmiecha się na wspomnienie o nas i chętnie czeka na kolejne spotkanie oraz wie, że jest ktoś, kto cieszy się razem z nim jego sukcesami. I nagle owładnęło mną poczucie wdzięczności, wdzięczności do wszystkich moich Klientów, a w szczególności do Piotra, który być może nieświadomie swoimi słowami wysłanymi wtedy w mailu: „To bardzo zdrowe podejście do innych ludzi, nietypowe i bardzo już niestety niepopularne. Wciąż atakowani przez informacje o okropnościach jakich może dopuścić się człowiek i jakie dzieją się wokół nas można naprawdę zwątpić w rodzaj ludzki. Na szczęście są jeszcze dobrzy ludzie na Świecie i jakby ich nie nazywać to są to zdecydowanie Anioły. Jeśli te Anioły istnieją, to Ty jesteś jednym z nich.”  Być może to tymi słowami zainspirował mnie do tego, by być coachem, przewodnikiem, mentorem, opiekunem duchowym – takim, jakim w Bajce o Aniołach jest Pani Dyrektor z Domu Dziecka nr 3. 🙂

Mam teraz pytanie do Ciebie:

A Ty, co czujesz po przeczytaniu tej bajki?

Jaka mądrość płynie z niej dla Ciebie?

Co decydujesz się wziąć z tej bajki dla siebie?