Często na warsztatach, szkoleniach, podczas coachingu czy tu na blogu we wpisach pojawia się temat realizacji celów. Uczymy się stawiać sobie cele, układać plan ich realizacji, zastanawiamy się nad różnymi możliwościami i wariantami naszych wyborów. Sprawdzamy także, która z wybranych dróg będzie najlepsza dla nas i naszego otoczenia w osiągnieciu tego celu i w końcu jak się będziemy czuć, gdy osiągniemy nasz cel i zrealizujemy upragnione marzenie. Ci, którzy wiedzą w czym rzecz i wielokrotnie stawiali sobie cele, ba realizowali je punkt po punkcie, doskonale wiedzą, że to tak naprawdę początek drogi, że to być może najłatwiejsza część, bo potem przychodzi praca i utrzymanie motywacji do działania. I gdyby tak na szybko zrobić analizę, to utrzymanie tej motywacji do działania, jest najcięższym dla nas zabiegiem.

Dlatego skoro zbliża się koniec roku, który podobnie jak i początek jest doskonałym momentem do wyznaczania sobie nowych planów lub przeformułowywania „starych”, to postanowiłam podzielić się z Wami najprostszymi sposobami jak utrzymać motywację do działania lub jak ją odzyskać, szczególnie wtedy, gdy zaliczyliśmy „bolesną wpadkę”, która jak wiecie z całą pewnością negatywnie oddziałuje na naszą energię, na nas, a w rezultacie w niektórych przypadkach doprowadza wręcz do rezygnacji z celów. Sami wiecie, że wówczas najtrudniejsza walka, to walka z samą sobą.

Jak więc odzyskać taką utraconą motywację do działania, a potem ją utrzymać i realizować nasze pragnienia? Oto 8 sprawdzonych sposobów.

Pierwszy sposób

Wyjedź gdzieś, gdzie masz kontakt ze sobą, gdzie poczujesz autentyczną siłę do zebrania myśli, do tworzenia. Dla mnie są to góry, a dla Ciebie? Znajdź dobre miejsce i zastanów się, co poszło nie tak? Nie zadręczaj się jednak, pamiętaj, że jest to TYLKO I AŻ DOŚWIADCZENIE. Wyciągnij z tego doświadczenia lekcję – lekcję dla siebie. Naucz się doceniać to, co się stało, nawet jeśli to trudna sytuacja dla Ciebie. Takie momenty kształtują Twój charakter, osobowość, psychikę i w rezultacie prowadzą Cię do miejsca, w którym chcesz być i jaka/jaki chcesz być. To dzięki takim zdarzeniom, sytuacjom  każdy kolejny problem będzie dla Ciebie już jedynie sprawą do rozwiązania.

Drugi sposób

Poszukaj rozwiązań ukierunkowując się na przyszłość. Nie nadawaj tej słabszej chwili większego znaczenia. Pamiętaj, że trudność, która się pojawiła w tej chwili, jest jedynie zmianą perspektywy, która w rezultacie końcowym pozwoli osiągnąć Ci  więcej.

Trzeci sposób

Jeśli możesz, jeśli masz możliwość, znajdź ludzi, którzy przeżyli podobne doświadczenia i porozmawiaj z nimi. Zadaj im ważne z Twojego punktu widzenia pytania. Zapytaj jak sobie poradzili w tamtych sytuacjach? Co im pomogło? Skąd wzięli siłę? Jeśli są to osoby bliskie, takie które Cię znają, otwórz się na tyle, ile możesz i przedstaw swoją sytuację. Zapytaj ich o to, co słyszą i widzą, kiedy im o tym mówisz? Jak Ciebie postrzegają? Często ich doświadczenia i spojrzenie na Ciebie pozwalają dostrzec to, czego Ty możesz nie widzieć. Nie obawiaj się poprosić ich o pomoc, o radę.  Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma takich osób, znajdź najlepszego dla siebie coacha, mentora, osobę, której zaufasz, i przed którą się otworzysz.

Czwarty sposób

Odważ się i zrób pierwszy, najmniejszy krok w kierunku zmiany, w kierunku osiągnięcia nowego celu. Ten pierwszy krok może być stumilowym krokiem w osiągnięciu tego, czego pragniesz. Pamiętaj, że to nie ryzyko, to mierzenie się z samym sobą i poczuciem własnej wartości, a rzeczy najbardziej wartościowe wymagają wysiłku. To także ogromna odwaga w pokonaniu własnych wewnętrznych obiekcji i obaw. To co łatwe, jest na wyciągnięcie ręki, a Ty już wiesz, że zbyt łatwy do osiągnięcia cel nie jest atrakcyjny. Ty lubisz wyzwania. J

Piąty sposób

Pomyśl, co dodaje Ci w życiu najwięcej energii i zacznij to zwyczajnie robić. Niech to sprzyja wyzwalaniu się w Tobie pozytywnej energii, która uruchomi pozytywne wibracje napędzające pozytywne działanie – jak w efekcie domina.

Szósty sposób

Odszukaj swój własny czas, swoje tempo i rób to, co masz robić zgodnie z Twoim zegarem biologicznym. Nie daj sobie wmówić, że coś robisz za wolno lub za szybko. Ważne jednak, by działać, by robić wszystko to, co zbliża Cię do Twojego celu. Pamiętaj ważne jest PŁYNNOŚĆ W DZIAŁANIU.

Siódmy sposób

Otaczaj się ludźmi pozytywnymi o dużym poziomie motywacji. Zrezygnuj z przebywania w towarzystwie tych, którzy nic w życiu nie osiągnęli, którzy są malkontentami, i którzy zabierają Ci energię, którzy podcinają Twoje skrzydła i nie wierzą, że Ci się uda. Ich perspektywa dołoży tylko cegiełkę do Twoich wątpliwości i zaczniesz budować mur, który z czasem będzie nie do przebicia.

Ósmy sposób

Nagradzaj każdy swój krok w zbliżaniu się do celu, każdy swój sukces, a wszystkich swoich osiągnięć nie traktuj jako małych sukcesów. Pamiętaj, że każdy Twój sukces jest największy i zacznij postrzegać go właśnie w takich kategoriach.

Podsumowując, pamiętaj, że ludzie najbardziej żałują tego, czego w swoim życiu nie zrobili. Więc rób, działaj, jeśli trzeba podnoś się, walcz o siebie, o swoje życie, pasje, marzenia i pragnienia.

Muhammad Ali powiedział, że „Zwycięzcy są zrobieni z czegoś co znajduje się w głębi nich samych – pragnień, marzeń, wizji. Muszą mieć wytrzymałość do ostatniej minuty, muszą być trochę szybsi, muszą mieć umiejętności i wolę. Ale wola musi być mocniejsza niż umiejętności.” Ja dodam tylko do tego, że bez Twojego pozwolenia nikt nie sprawi, że będzie już ok. J

Jeśli masz inne metody, które pozwalają Ci odzyskać i utrzymywać motywację do działania, proszę podziel się z nami, wpisując je w komentarzu.

A teraz życzę Ci powodzenia w osiąganiu celów i utrzymania motywacji do ich realizacji. <3