W biznesie, zbyt często poświęcamy uwagę wyłącznie na zdobywanie nowych klientów, ignorując istotę opieki po sprzedażowej, a tym samym budowania relacji. Później dziwimy się, że ktoś “sprzątnął” klienta. Tym kimś jest konkurencja. To ona tak naprawdę “sprzątnęła” klienta? Co takiego się stało? Czym go przekonała? Odpowiedź na te pytania ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu firmy, ponieważ pomijanie tych dwóch elementów w procesie sprzedaży zwykle właśnie skutkuje utratą pozyskanego klienta.
Skala problemu: Dlaczego opieka po sprzedażowa jest kluczowa?
- Utrata klientów: Zaniedbanie opieki po sprzedażowej często prowadzi do niezadowolenia klientów, co z kolei może skutkować utratą ich dla firmy. Konkurencja czeka chętnie, gotowa podjąć klienta, który czuje się zaniedbany.
- Zmniejszenie wartości klienta: Klienci, którym brakuje wsparcia po dokonaniu transakcji, mogą być mniej skłonni do powrotu i polecania firmy innym. To prowadzi do zmniejszenia wartości klienta dla firmy.
- Zachwianie reputacji: Negatywne doświadczenia klientów po zakupie mogą negatywnie wpłynąć na reputację firmy. Szybko rozchodzące się złe opinie mogą zaszkodzić wizerunkowi marki i przekreślić jej szanse na przyszłe sukcesy.
Nadrzędna zasada: Jakość, a nie ilość
W biznesie, zamiast uparcie kierować się myśleniem “i tak jesteśmy bardziej konkurencyjni”, powinniśmy skupić się na jakości naszych rozwiązań. Przekonanie, że jakość nie ma znaczenia, ponieważ rynek nas wyprzedzi, jest mylnym założeniem. Zamiast tego, powinniśmy postawić na zasadę, że najważniejsza jest jakość, a nie ilość czyli jakość, a nie jakoś. Jakość relacji z klientem, jakość obsługi po sprzedaży, jakość produktów i usług, to wszystko przekłada się na długoterminowy sukces firmy.
Praktyczne podejście do opieki po sprzedażowej
- Personalizacja: Dostosowanie opieki po sprzedażowej do indywidualnych potrzeb klienta może sprawić, że poczuje się on doceniony i zauważony przez firmę.
- Śledzenie satysfakcji klienta: Regularne zbieranie opinii i informacji zwrotnych od klientów pozwala na szybkie reagowanie na ich potrzeby i poprawę obsługi.
- Doskonalenie procesów: Stałe doskonalenie procesów opieki po sprzedażowej pozwala firmie na utrzymanie konkurencyjności i zaspokajanie oczekiwań klientów.
- Udoskonalanie produktów i usług w myśl zasady cyklu życia produktów: wprowadzania produktu na rynek, wzrostu jego sprzedaży, osiągnięcia dojrzałości rynkowej oraz spadku, prowadzącego do wycofania go z rynku i zastąpienia innym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem lub uzupełnieniem go usługą, bądź usługami dodatkowi, dającymi większe możliwości.
Podsumowanie
W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesowym, zaniedbanie opieki po sprzedażowej i postawienie na sprzedaż transakcyjną, prowadzi do utraty klientów i reputacji firmy. Dlatego też, zamiast kierować się myśleniem o konkurencyjności, powinniśmy stawiać na jakość naszych działań. Jakość obsługi klienta, jakość produktów i usług. To właśnie kluczowe elementy, które mogą zadecydować o naszym długoterminowym sukcesie.
Pamiętajmy więc, że w biznesie najważniejsza jest jakość, a nie ilość czyli jakość, a nie jakoś.
Najnowsze komentarze