Zdarzyło ci się kiedyś poczuć, że twoja pewność siebie jest na niskim poziomie, a to odbija się na twojej motywacji? Życie często stawia przed nami różne wyzwania, które mogą wpływać na nasze poczucie wartości i pewność siebie. W takich momentach warto sięgnąć w pamięci do czasów, kiedy czuliśmy się naprawdę silni wewnętrznie, kiedy pewność siebie była naszym najlepszym sprzymierzeńcem, naszym przyjacielem.

Oto interesujące ćwiczenie, z którego często korzystam, a które pomaga odkryć siłę wewnętrzną.

Koło Pewności Siebie lub inaczej Strefa Mojego Komfortu

Zwykle wykorzystuję do tego koło hula hop, ale można kredę, kartkę papieru, na której narysujemy koło. Zapraszam uczestnika do tego, aby wszedł do środka koła. Tam, jak już ustawi się swobodnie i osadzi się w miejscu, ważne jest, aby uczestnik przeniósł się myślami do momentu, kiedy czuł się naprawdę pewny siebie. Może to być chwila związana z dzieciństwem, domem, relacjami z bliskimi, pracą lub czynnościami, które sprawiają mu przyjemność. Istotne jest, aby wczuć się w ten stan, a następnie zadaję kolejno pytania:

  • Gdy czujesz się pewny siebie, co dokładnie towarzyszy temu uczuciu? Jakie obrazy, dźwięki i emocje wówczas pojawiają się w twoim umyśle?
  • Zastanów się teraz, czy istnieje jakieś fizyczne odzwierciedlenie twojej pewności siebie? Może to być lekkie uniesienie głowy, wypięcie klatki piersiowej lub coś zupełnie innego.
  • Wyobraź sobie teraz, że twoja pewność siebie ma postać barwnego obłoku. Jaki kolor ma ten obłok? Jaki jest intensywny czy delikatny? Jak porusza się wokół ciebie? Czy jest spokojny czy pełen energii? Jakie jeszcze dostrzegasz szczegóły? W jaki sposób wpływa to na twoje ciało, na twoją postawę czy oddech?
  • W tej chwili, na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza całkowity brak pewności siebie, a 10 pełną pewność siebie, jak oceniasz swoją obecną pewność siebie? A może jesteś gdzieś pośrodku? Jeśli tak, co może pomóc ci osiągnąć wyższy poziom pewności siebie?

Krok w Przód

W kolejnym etapie proszę uczestnika, aby zrobił szybki, odważny krok w przód i opuścił koło. Przypominam jednak, że zawsze może do niego wrócić, kiedy poczuje potrzebę przypomnienia sobie o swojej sile wewnętrznej i pewności siebie.

Wizualizacja Przyszłości

I tu przechodzimy do końcowego etapu. Staram się naprowadzić uczestnika ćwiczenia, na to, aby pomyślał o sytuacji w przyszłości, w której będzie chciał poczuć się tak samo pewnie siebie jak w poprzedniej chwili. Ma sobie wyobrazić, że jest w komfortowej sytuacji, pełen pewności siebie, radości i wiary w to, że uda się wszystko, co sobie zaplanował. Cały czas przypominam, że w razie potrzeby, jeśli tylko się zdecyduje może wrócić do koła, aby wzmocnić uczucia z przeszłości. Jeśli tak się stanie i uczestnik znów będzie miał gotowość wyjścia na zewnątrz koła i nie pojawi się już chęć powrotu, to wówczas pracujemy już jedynie na zakotwiczaniu emocji i odczuć oraz wyobrażeniu siebie jako osoby sukcesu, jako osoby, która czuje się tak samo pewnie z poczuciem wartości co do swojej osoby, jak wtedy w przeszłości. Teraz w nowej sytuacji opisujemy ten stan, stan pożądany i osadzamy uczestnika w pewności siebie.

Podsumowanie

To ćwiczenie może być kluczem do odkrycia wewnętrznej siły i pewności siebie. Wystarczy odwaga, by sięgnąć po nią i pozwolić jej świecić w najtrudniejszych chwilach. I od razu dodaję, to nie jest tak, że za pomocą jednego ćwiczenia ktoś z nas stanie się pewny siebie i nagle będzie miał poczucie wiary we własne sprawstwo. Każda zmiana jest procesem i jest osadzona w czasie. I każde ćwiczenie prowadzące do pozytywnych wzmocnień oraz zmuszające do refleksji, jest nieodzownym elementem w dokonaniu samopoznania, a w efekcie w dokonaniu tejże zmiany.