Warsztaty z komunikacji

W mijającym tygodniu miałam przyjemność poprowadzić warsztat, który dotyczył komunikacji – tematu, który odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, a więc i w miejscu pracy. Komunikacja to fundament relacji, zarówno tych bliskich, jak i bardziej odległych, a jej jakość wpływa na to, jak funkcjonujemy w otoczeniu, jak budujemy zrozumienie i jak wyrażamy siebie. Warsztat, który poprowadziłam zatytułowałam: „Lustra relacji – odkrywając siebie w komunikacji”, miał na celu zaproszenie uczestników do refleksji nad ich relacjami i sposobami porozumiewania się w naszej organizacji.

Ćwiczenie: „Metaforyczne lustra relacji”

Jednym z kluczowych momentów warsztatu było ćwiczenie, które pozwalało spojrzeć na relacje z różnych perspektyw. Było ono zarówno angażujące, jak i inspirujące, co dodatkowo wzbogacało proces uczenia się i odkrywania siebie. Oto jak wyglądało:

  1. Punkt wyjścia – refleksja nad relacją:
    Uczestnicy zostali zaproszeni do wybrania jednej relacji, która jest dla nich szczególnie ważna. Mogła to być osoba, z którą spędzają najwięcej czasu lub biorą udział w realizacji zadań, mógł to być ktoś z bliskich lub dawno niewidziany znajomy.
    Pytanie wprowadzające:
    Jak wygląda ta relacja w Twoim życiu?
    Jaki ma wpływ na Ciebie, Twoje samopoczucie i na to jak działasz, jak się zachowujesz?
  2. Wybór metafory – karta ze zdjęciem:
    Każdy uczestnik wybierał kartę z przygotowanego zestawu zdjęć (wykorzystałam do tego karty LUMICO), która najlepiej oddawała charakter lub odczucia związane z wybraną relacją. Karty przedstawiały różne obrazy, takie jak pejzaże, przedmioty, czy sceny z życia, pozwalając na kreatywne spojrzenie na relację.
  3. Odwrócenie karty – spojrzenie z innej perspektywy:
    Po wybraniu przez uczestnika karty i podzieleniu się swoimi przemyśleniami, każdy uczestnik odwracał ją, pokazując pozostałym drugi obraz – tym razem był to rysunek. Była to nowa metafora, która otwierała przestrzeń do poszerzenia perspektywy na eksplorowaną relację.
    Przykładowe pytania refleksyjne, które użyłam:
    • Jak teraz widzisz tę relację?
    • Jak ten obraz zmienia Twoje postrzeganie?
    • Co możesz zrobić inaczej niż do tej pory?
    • Jak będziesz się z tym czuł?
  4. Dodatkowe narzędzia pogłębiające, które zastosowałam:
    Dla chętnych przygotowałam dwa pytania na lusterkach, takich które mieszczą się w torebce oraz dwa hasła zapisane na krążkach drewnianych (pochodzących także z zestawu LUMICO). Te elementy były opcjonalnym uzupełnieniem, (choć skorzystali z nich wszyscy uczestnicy), które jak się okazało, jeszcze bardziej pomogły wszystkim zgłębić temat.
    Przykładowe pytania z lusterek:
    • Co chciałbyś zmienić w tej relacji?/Co faktycznie zmienisz?/Od czego zaczniesz/Kiedy zrobisz pierwszy krok?Jaki to będzie pierwszy krok? Jak ta relacja wpłynie na Twoje samopoczucie/Jak się zmieni ta relacja?
    Przykładowe hasła z krążków:
    • ZrozumienieRównowaga

Wnioski i inspiracja

Ćwiczenie wzbudziło wiele emocji i przemyśleń. Uczestnicy docenili możliwość spojrzenia na relacje w nowy sposób – przez metafory, które wyzwalały kreatywność i otwierały drzwi do głębszej refleksji. Dzięki odwróceniu karty, każdy mógł dostrzec inne aspekty swojej komunikacji i relacji, co było inspirujące i pouczające. Pytań było więcej, te które podałam, są tylko przykładami.

A Ty? Jak wyglądałaby Twoja relacja, gdybyś spojrzał na nią przez metaforyczne lustro? 😊