Zwiększ pewność siebie! Efektywności osobistej ciąg dalszy

Blog

Bardzo dziękuję za wszystkie maile, nadesłane po ostatnich artykułach. To właśnie one zainspirowały mnie do napisania tego felietonu. To właśnie one stały się przyczyną do poruszenia tematu obecnego artykułu. Część respondentów zwróciła bowiem słuszną uwagę, że zbyt dużą uwagę w efektywności osobistej przywiązuję do ustalenia celu i zmierzania do jego osiągnięcia. Wg niektórych chodzi również o inną nade istotną rzecz, a mianowicie o pewność siebie. To ona jest często determinantem sukcesu wielu z nas. I nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Prawda?

Mam więc nadzieję, że moje sposoby i propozycje pomogą zrozumieć i uwierzyć w to, co należy zrobić, aby poczuć pewność siebie, odrzucić pewne stereotypy z nią związane i zacząć w końcu osiągać to, czego się pragnie i o czym marzy. Uważam, że to nie jest cecha wrodzona i dlatego absolutnie każdy może się jej nauczyć. Punktem wyjściowym będzie potrzeba zmiany sposobu myślenia. Pewnie niektórzy postawią teraz pytanie: po co to wszystko? Po co te zmiany? Chociażby po to, by żyło Ci się łatwiej. By odrzucić lęk, strach, obawy, zahamowania. By uwierzyć w siebie i swoje możliwości. By odtrącić stres w niektórych sytuacjach, by nabrać luzu w kontaktach z ludźmi i by zacząć odważniej żyć i realizować swoje plany i zamierzenia. By w końcu nikt nie miał odwagi śmiać się z naszych marzeń. Jestem zwolennikiem teorii, że właśnie odwaga, wiara we własne siły i wytrwałość czyli to, co składa się na pewność siebie pomagają, bez odczuwania dyskomfortu osiągać w życiu cele. A co najważniejsze sprawiają, że człowiek samodzielnie i tak prawdziwie decyduje o swoim życiu. I to jest w mojej opinii, najważniejsza korzyść.

Zacznijmy od wspomnianego lęku, strachu, obaw i zahamowań z nimi związanych. W obecnych czasach dochodzi jeszcze stres, który można by powiedzieć, że jest wynikiem działania tych wszystkich składowych. Każdy zgodzi się chyba ze mną, że jeśli działanie tych czynników jest długotrwałe, to większość ludzi sobie z tym nie radzi i po pewnym czasie nie może normalnie funkcjonować. Zresztą nawet, gdy wspomniane przez mnie czynniki oddziałują w sposób krótkotrwały na każdego z nas, nasza pewność siebie ulega osłabieniu. Przypomnijmy sobie sytuacje, gdy baliśmy się jakiegoś egzaminu np. na prawo jazdy lub spotkania z nową osobą, albo taką, na której nam bardzo zależało. A deprymująca często sytuacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Zastanówmy się, jakie efekty przyniósł towarzyszący wówczas strach? Czy nie jest tak, że znacznie lepiej w tych sytuacjach wypadłby każdy z nas, gdyby był spokojny i właśnie pewny siebie. Zauważmy, że pewność siebie przydaje się zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach służbowych. Każdy z nas chce spełniać swoje marzenia. Czyż nie tak? Wielkie osiągnięcia potrzebują odważnego działania. Jeśli chce się odważnie działać, to należy być pewnym siebie.

Zajmijmy się więc tym, czym jest pewność siebie. Pamiętajmy przy tym, że pewność siebie jest emocją, która nie jest trwała, jak każda emocja. Raz jest, raz jej nie ma. Raz jest słabsza, a raz bardzo silna. Warto więc nauczyć się ją w jakiś sposób wywoływać. Pewnie teraz pojawi się pytanie w jaki sposób ją wywołać? Najprościej za pomocą tzw. magicznych przedmiotów. Magiczne przedmioty nie mają tak naprawdę nic wspólnego z magią. One są rzeczywistymi gadżetami lub powtarzalnymi czynnościami, czy zabiegami, które pozwalają nam zupełnie nieświadomie nabierać poczucia pewności siebie. To mogą być jak wspomniałam przedmioty, czynności i zachowania. Tak naprawdę korzysta z tego każdy z nas, często nie uświadamiając sobie tego. Jeden kupuje sobie perfumy, które dają mu poczucie hardości i śmiałości. Kobiety często kupują sobie buty na szpilkach, które czynią je atrakcyjne i wyjątkowe. To także dodaje im zdecydowania w działaniu, co wpływa na większą pewność siebie. Ktoś inny kupuje markowy zegarek, czy marynarkę, które sprawiają, że nawet trudne negocjacje w biznesie wydają się zwykłą rozmową. Ktoś inny idzie natomiast do fryzjera i często zmienia kolor włosów lub fryzurę, bo właśnie te czynności sprawiają, że czujemy się kimś lepszym, a więc nabieramy pewności siebie. Dlaczego? Bo te wszystkie magiczne przedmioty, czy też czynności sprawiają, że stajemy się we własnych oczach i myślach innym, lepszym człowiekiem, dodają nam tzw. kopa czyli pewności siebie i odwagi. Moja rada w tym zakresie jest więc taka. Znajdź taki swój magiczny amulet, talizman, który sprawi, że Twoja pewność siebie przybierze na sile i będzie ją można kontrolować. Naucz się ją wywoływać. Niech będzie na każde Twoje zawołanie.

Kolejnym determinantem pewności siebie jest relacja z samym sobą czyli akceptacja siebie. Wypisz swoje wszystkie zalety i wady, mocne i słabe strony. Następnie zrób bilans tego wszystkiego. Zaakceptuj wszystko to, czego się o sobie na nowego dowiedziałeś. Zaznacz to, nad czym możesz popracować, co możesz rozwinąć i pokochaj to, czego zmienić się nie da. Postaraj się zaakceptować siebie takiego, jakim jesteś. Zwyczajnie doceń swoją wartość. Jesteś absolutnie wyjątkowy i zasługujesz na wszystko co najlepsze. Wypisz sobie teraz wszystkie pozytywy związane z Twoją osobą. Nawet te na pozór najbardziej banalne. Przekonaj się jak Twoja samoocena wzrasta. Jak amplituda idzie w górę.

Często ograniczeniem naszej pewności jest nasza wewnętrzna obawa przed tym, co ludzie pomyślą lub powiedzą. Dlatego robimy coś wbrew sobie lub wbrew własnym przekonaniom lub pragnieniom. Czy naprawdę, mając tylko jedno życie, warto, kontrolować je i ustawiać pod innych, często obcych i nic nie znaczących dla nas ludzi? Czy naprawdę chcemy, by nasze życie było wypadkową przypuszczalnych myśli i słów obcych dla nas ludzi. Czy warto rezygnować z miłości, ubioru, wyglądu, jeśli odbiega on od przyjętych stereotypów i norm? Czy jeśli nie krzywdzi się tym nikogo, a wręcz przeciwnie nabiera się pewności siebie, skrzydeł, które są motorem naszych wszystkich pozytywnych działań ukierunkowanych na sukces, warto z nich zrezygnować, naginać, czy w końcu zmieniać, bo nie wiemy co pomyślą sobie o tym inni. Niech każdy zajmie się sobą, swoimi marzeniami i pragnieniami. Niech każdy przeżywa życie tak jak chce, wg własnej woli. Oczywiście nie robiąc krzywdy innym, po drodze spotkanym na swej drodze ludziom. Jeśli przeżywasz życie wg własnego scenariusza, nie bacząc na to, co powiedzą ludzie, Twoje samopoczucie rośnie, a tym samym nabierasz pewności siebie, gdyż to Ty jesteś jego reżyserem, scenarzystą i aktorem obsadzonym w głównej roli. Wtedy tak naprawdę warto żyć. Wtedy można powiedzieć, że oddycha się pełną piersią. Jest się dumnym i pewnym siebie człowiekiem. Prawda? Paradoksalnie, gdy człowiek emanuje pewnością siebie, odważnie mówi to, co myśli, bez zamartwiania się o opinię innych, to zyskuje szacunek otoczenia. Ludzie widzą, że jest pewny siebie i niezłomny w postanowieniach i działaniach. Dlatego staje się wbrew pozorom człowiekiem sukcesu, a często nawet ich autorytetem.

Jeśli dokładnie przeanalizujesz moje propozycje zawarte w tym artykule wierzę, że uda Ci się zwiększyć pewność siebie. Gwarantuję Ci, że zaczniesz też inaczej patrzeć na sprawy wokół siebie, na własny sukces i osiąganie życiowych celów.

Jeśli chcesz, a gorąco Cię do tego zachęcam napisz do mnie maila na adres: info@katarzynaksiazkiewicz.pl Daj mi proszę znać o efektach Twojej pracy w tym zakresie. Czy udało Ci się osiągnąć sukces i czy Twoja pewność siebie zagościła u Ciebie na stałe? Czy kontrolujesz ją i czy potrafisz przywołać, kiedy tego chcesz i potrzebujesz?

Katarzyna Książkiewicz